Artykuły ( adaptacja dziecka w przedszkolu).

STRONA AKTUALNIE JEST W BUDOWIE
ZAPRASZAMY NA NASZ PROFIL FACEBOOK

Drodzy rodzice,

LIST DO RODZICÓW

Mamo, Tato,

POZYTYWNE NASTAWIENIE RODZICÓW do PRZEDSZKOLA  JEST WARUNKIEM DOBREJ I W MIARĘ SZYBKIEJ ADAPTACJI DZIECKA

Rozmawiaj z dzieckiem o Przedszkolu. Opowiedz dziecku o swoim przedszkolu, o kolegach koleżankach, zabawach i zabawkach. Nie wolno straszyć przedszkolem !!!! Powiedz, że w przedszkolu będą panie nauczycielki, które tak jak mama i tata w domu, we wszystkim pomogą. Nie należy też pytać dziecka „Czy chcesz chodzić do przedszkola?”, bo odpowiedź może być zaprzeczeniem „NIE” i co wtedy? Niepokój, który odczuwają Rodzice bardzo często udziela się również dzieciom. Uważaj co mówisz o swoich i dziecka emocjach, gdy rozmawiasz ze znajomymi, dziadkami, a dziecko jest w drugim pokoju, zajęte zabawą… ono słyszy… Wtedy zastanawia się co jest prawdą? To co mówisz do niego, czy to co mówisz np. do koleżanki.

OKRES ADAPTACJI NIE POWINIEN BYĆ REWOLUCJĄ W ŻYCIU DZIECKA

Wszelkie zmiany powinny być procesem. Czy dziecko pije jeszcze z butelki, czy korzysta ze smoczka, czy jest już odpieluchowane, czy czekacie jeszcze na odpowiedni czas? Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to teraz, właśnie dziś jest odpowiedni moment. Miesiące letnie są bardzo dobrym okresem na rezygnację z pieluch. Jeśli do tej pory tego nie zrobiliście, spróbujcie. Mały człowiek osiąga gotowość kontrolowania zwieraczy około 2. roku życia. Pampersy są wygodne, bo w nich zawsze jest sucho, tylko dla kogo jest to wygoda: dla Ciebie Rodzicu czy dla dziecka? To przecież nie tragedia jeśli dziecku zdarzy się zmoczyć. Zgłaszanie i kontrolowanie potrzeb fizjologicznych to ważna umiejętność. Wasze dziecko na pewno bez pampersa będzie czuło się lepiej w Przedszkolu. Pamiętajcie, nie wolno dziecka zawstydzać, chwalcie gdy samo poprosi. Wszelkie zmiany powinny być zaplanowane, nie powinny kojarzyć się dziecku z pójściem do przedszkola, powinny być wprowadzane systematycznie i w swoim czasie.

POZWALAJCIE DZIECKU I ZACHĘCAJCIE GO DO SAMODZIELNOŚCI

Ile razy Wasze dziecko chciało jeść samo, ubrać się samo, a Ty Rodzicu, może Dziadku wyręczałeś go. Bo szybciej, bo się pobrudzi, bo nie umie, bo nie chce, bo sprawniej, bo jest taki malutki, bo zrobi to niedokładnie….. A przecież każde dziecko w swoim czasie mówi: „MAMO, TATO ja siama, ja siam” Zapamiętaj Rodzicu – IM BARDZIEJ DZIECKO SAMODZIELNE, TYM BĘDZIE CZUŁO SIĘ BEZPIECZNIEJ W NOWYCH WARUNKACH. A jakie będzie dumne z siebie, jak coraz więcej codziennych czynności wykona samo, a Ty go za to pochwalisz, nauczycielka w Przedszkolu również, dziecko zyska miano POMOCNIKA PANI – to wielka nobilitacja, wyróżnienie i motywacja dla dzieci. Właściwe ubieranie dziecka do przedszkola jest szczególnie ważne w kształtowaniu samodzielności. Wygodne ubranie, które dziecko może łatwo rozpiąć, ściągnąć, zdjąć czy podciągnąć wpływa korzystnie na szybkość jego samodzielnych działań i poczucie osiągania sukcesu.

RODZICU, STAŁE PORY POSIŁKÓW, ODPOCZYNKU, PODOBNE JAK W PRZEDSZKOLU

Na stronie www.przedszkolenr2.swiatniki-gorne.pl znajduje się Ramowy rozkład dnia. Jeśli wprowadzisz podobny rytm dnia jak w Przedszkolu, możesz pomóc dziecku w adaptacji. Bardzo ważny jest odpoczynek poobiedni. Wasze dziecko może już nie śpi w dzień, jednak od września będzie wstawało trochę wcześniej, będzie przebywało w większej grupie rówieśniczej, będzie podejmowało wiele różnych aktywności. To jest bardzo męczące dla jego układu nerwowego i odpornościowego. Będzie potrzebowało wyciszenia, snu. W tym czasie nie musi spać, posłucha muzyki relaksacyjnej, bajki, uśpi swoją przytulankę. Będzie się też uczyło, że jak inni odpoczywają, to trzeba być cicho i nie przeszkadzać.

To przyda się i w domu, gdy dorosły będzie chciał wypocząć, a dziecko nie będzie przeszkadzało. A TY Mamo, Tato podziękujesz mu za to i w nagrodę pobawicie się wspólnie w ulubioną zabawę, przeczytacie ulubioną bajkę.

MAMO, TATO TO WYDAJE SIĘ TRUDNE, ALE JEST MOŻLIWE: POKONYWANIE UPORU DZIECKA – CZYLI UCZENIE DOKONYWANIA WYBORU

Okres wakacji to dobry czas na przegląd ubranek dzieci i posegregowanie ich na dobre i łatwe do ubrania przez dziecko oraz ładne, dobre ale trudne do założenia przez dziecko. Zastanówcie się czy moje dziecko poradzi sobie z samodzielnym założeniem spodni, spodenek, rozepnie pasek, zamek, czy nie lepsza garderoba np. na gumki?. Bo sprzączka, dużo guzików, ciasno przechodzą przez głowę, trudno się naciągają. No cóż może trzeba będzie uzupełnić garderobę dziecka. Warto wspólnie wybrać się z dzieckiem na zakupy i pozwolić mu na dokonanie wyboru. To Ty Rodzicu wiesz lepiej co Twojemu dziecku będzie potrzebne. Jednak spraw, że to dziecko wybierze. Ty wskaż i zapytaj się: Czy kupić czerwone spodenki czy niebieskie? Bluzeczkę z myszką MIKI, czy z Elsą i Anną, czy spidermenem. Wybierz cztery bluzeczki, a dziecko z tych czterech niech wybierze np. dwie. Wspólnie podpiszcie kapcie i ubranie na zmianę, które powinno być zawsze w worku w szatni. Wspólne zakupy powinny odbywać się w dobrej serdecznej atmosferze, pośpiech nie jest tu wskazany.

RYTUAŁY SĄ BARDZO WAŻNE W NASZYM ŻYCIU

Bardzo ważny jest sposób żegnania się z dzieckiem i powitanie. Można wprowadzić stałe sposoby gdy zostawiasz dziecko z dziadkami, sąsiadką, opiekunką, czy też jeden z Rodziców wychodzi do pracy.

Pamiętacie, że pożegnanie powinno być krótkie i stanowcze, a powitanie długie, serdeczne i radosne.

To bardzo ważne! Dziecko idzie do Przedszkola na swoich nogach, żegna się z Rodzicem na stojąco !

Nie na rękach Rodzica! To bardzo pomoże przy rozstaniu w pierwszych dniach adaptacji. Warto wprowadz zegar czynnościowy, aby dzieci wiedziały, kiedy odbierzecie je z Przedszkola. Trzylatek nie wie jeszcze kiedy będzie 16-ta godzina, zanim nauczy się odczytywać godziny na zegarze, wskażmy inny sposób, który ułatwi dziecku oczekiwanie na Rodzica. Powinieneś być jednak wiarygodny, jeśli mówisz, że przyjdziesz po zupie – to musi tak być. Szczególnie w pierwszym miesiącu – pobytu dziecka w Przedszkolu. Bądź wiarygodnym rodzicem, jeśli coś obiecujesz, dotrzymaj obietnicy, jeśli nie jest możliwe coś do spełnienia – nie obiecuj.

MAMO,TATO ZAPRASZAMY DO OGRODU PRZEDSZKOLA  ODWIEDZAJCIE OGRÓD PRZEDSZKOLA

Pobyt w ogrodzie przedszkolnym pozwoli dziecku na poznanie placu zabaw. To może być wielkim atrybutem przełamującym niechęć dziecka do zmian w jego dotychczasowym życiu. W ogrodzie będzie też możliwość spotkania rówieśników z grupy, nawiązania pierwszych znajomości zarówno wśród rodziców a także dzieci. Poznanie imion przedszkolaków z grupy pomoże w adaptacji. Ogród przedszkolny nie będzie we wrześniu nowym miejscem. Dzieci będą znały już sprzęt i zasady korzystania. Rodzic zadba o pozytywne emocje dzieci podczas zabaw – będzie to radosny sposób spędzania czasu. Rodzice, którzy chcą skorzystać z tej możliwości, powinni przyjść w godzinach pracy Przedszkola po klucz od ogrodu. Zapoznać się z regulaminem, podpisać i zaplanować zabawy w ogrodzie przedszkolnym.

   I JESZCZE JEDNA WAŻNA PODPOWIEDŹ DZIADKOWIE MOGĄ WSPOMÓC PROCES ADAPTACJI

Jeśli Dziadkowie aktywnie uczestniczą i pomagają Wam w opiece i wychowaniu Waszych dzieci, warto zapoznać ich z tymi zasadami, może dostosować je do własnych potrzeb i poprosić o pomoc w adaptacji. Przecież bardzo często bywa, że INSTYTUCJA BABCI I DZIADKA to ostatnia deska ratunku i warto, aby oni pomagali, a nie przeszkadzali. Powinni poczuć się ważni i potrzebni. Rodzice i Dziadkowie bardzo często mają inne zdania i różne sposoby na wychowanie. Jedno jest pewne – kochają swoje wnuczęta ponad życie. Warto już teraz wypracować sobie pewne zasady.

Mam nadzieję, że znajdziecie w tym tekście kilka podpowiedzi i skorzystacie z nich. Jeśli będziecie mieli pytania, czy też jakieś dylematy – piszcie pytajcie się. Bardzo chętnie pomożemy.

Nie odkładajcie tej recepty do szuflady!!

serdecznie zapraszamy także do zapoznania się z artykułami ułatwiającymi adaptację Waszych dzieci w przedszkolu.

Adaptacyjne VADEMECUM – plakaty i artykuły

Skip to content