Wychowanie poprzez zabawę

W pierwszych latach życia dziecka zabawa jest bardzo istotna w procesie rozwoju. Pomaga w kreatywności, jak i elastyczności myślenia. To dzięki grom i zabawom cały proces nauczania jest przyjemniejszy oraz ciekawszy.

Uczenie się przez zabawę zawiera: działanie, poznawanie i przeżywanie. Gry i zabawy kojarzą się dziecku z rozrywką, jak i przyjemnym spędzaniem czasu.

To zabawa jest podstawową formą działalności dziecka. Eksperci twierdzą, że zaspokaja ona jego indywidualne oraz społeczne potrzeby. Z drugiej strony pozwala mu poznawać rzeczywistość i dostosowywać ją do własnych potrzeb.

Jakie więc funkcje w rozwoju dziecka spełniają gry i zabawy? Przede wszystkim wpływają na rozwój języka, który jak wiadomo jest niezbędny do nawiązywania kontaktów społecznych. Język pomaga zadawać pytania, przekonywać oraz wyrażać uczucia.

Przykładem nauki poprzez zabawę jest bardzo dobrze nam znane budowanie z klocków, zabawa w piasku, układanie puzzli czy gry planszowe itp. W ten sposób dzieci uczą się logicznego myślenia oraz rozwiązywania problemów.  Należy dodać, że zabawa rozwija również kreatywność dziecka. W ten sposób łóżko może być chociażby pięknym zamkiem królewny lub samochodem rajdowym.

Skip to content